Epoksi Boya

By 0
645

Epoksi Boya

Epoksi Reçine ilk olarak 1939 senesinde Alman bilim adamı I.G.Farben Industrie tarafıdan keşfedilen kalsiyum karbonat katkı bileşimi ile yapıştırma gücü oluşturulup dişçilik ve tıp sektöründe kullanılmıştır.

Epoksi yıllar içerisinde sentetik yapısı güçlendirilerek cam elyafları katkıları ve çeşitli katalizörler sayesinde boya üretiminde ve yapıştırıcı olarak endüstriyel alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Epoksi mükemmel derecede su tutucu özelliği olan kimyasallara karşı direnç gösteren kaplama ve boyalarda kullanılmaktadır.

Epoksi boya olarak reçinelerin inceltilmesi ile elde edilen renk katalizörler inin girilmesi ile istenilen tüm renklerde üretilebilen kullanımı kolay düşük viskoziteli boyadır.

Epoksi Kullanım Alanları 

Epoksi boya kullanım alanları arasında öncelik olarak endüstriyel metallerin boyanması olduğunu görmekteyiz.

Kullandığımız bir çok ürünün dış boyalarında epoksi katkılarının olduğunu bilmekteyiz. Epoksi boya ayrıca zemin kaplamaların boyama yöntemi ile kaplanmasında sağlayan mükemmel bir üründür. Çünkü epoksi sert olması nedeniyle darbe ve çizilmeler de dayanıklı kimyasal dayanımı olması nedeniyle uzun yıllar zeminlerde kaplaması yapılabilmektedir.

Epoksi Boya Özellikleri

Epoksi boyalar hijyenik yapıda insan sağlığına hiç bir zararı yoktur. Uygulama Sonrası katılaşarak set bir yüzey oluşturur bu sayede zeminlerde tozumayı engellerken metallerde paslanmayı ve korozyonu önleyen yapıda olur. Epoksi uygulama sonrası sert bir ürün olur. Kimyasallara karşı mükemmel dayanım gösterir, ek yersiz kaplama oluştururken, çizilmez ve uzun yıllar koruma oluşturur.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your Name:*

Your Website

Your Comment