Bitüm Su Yalıtımı

By 0
1506

Bitüm Su Yalıtımı

Bitümen su izolasyonlarında kullanılan ilk kimyasal özelliğe sahip üründür. Bitüm ham petrolden elde edilen doğal çökmesiyle veya rafinerilerde damıtılması yolu ile elde edilen hidrokarbon bileşimli koyu renklerde üretilen petrol türevi katı maddedir.

Bitümen asvalt ve benzeri uygulamalarda uzun yıllardır sıklıkla görmekte olduğumuz hücresel yapısı kapalı olması nedeniyle yüzeyinden su almayı engellemekle birlikte bir çok şekilde üretimini de görmekteyiz.

Bitüm daha çok asvalt üretimlerinde kullanılmakla beraber bitüm pvc membranların üretiminde de kullanılmaktadır. Bitüm iyi bir su yalıtım membranıdır ancak Uv dayanımı düşük olması nedeniyle açık alanlarda uzun süre dayanmamaktadır. Bitüm maddeler kimyasal dayanımı da zayıf olan kimyasallar arasında yer almaktadır.

Bitüm membranlar ve likit bitüm membranlar iki çeşit olarak su yalıtımı uygulamaları yapılmaktadır. Bunların başında bitüm pvc membranlar gelmektedir.

PVC bitüm membranlar ek yerli olan rulo halinde özel olarak fabrikalarda üretim hatlarında üretilen hazır halde kaplaması yapılabilen su yalıtım örtüleridir.

Sürme bitim membranlar ise likit sıvı halde olan hava ile kürlenip kurumaya hazır hale getirilen ürünlerdir. Sürme bitüm membranlar katlar halinde sürülerek uygulaması yapıldığı için ek yersiz su yalıtımı sağlamaktadır.

Bitüm Membran Su Yalıtımları Nerelerde Kullanılır

Terasların su yalıtımında

Temel perde duvarların su yalıtımında

Toprak altı alanların su yalıtımında

Islak zeminlerin su yalıtımında

Çatıların su yalıtımında

Nasıl Uygulanır

Uygulaması en basit olan su yalıtımı ürünü bitüm likit membranlar tek bileşenli ürünler olup içerisinde elyaf benzeri bağlayıcılar ile modifiye edilmiştir. Bu ürünler teraslarda ve benzeri zeminlere uygulamadan önce zeminlerin toz ve kiri alınması gerekmektedir. Ardından ilk katta bitüm selilozik tiner ile inceltilerek rulo veya fırça ile uygulaması yapılır. Ardından metre karede 1 kg tüketilecek oranda katlar halinde sürme yapılarak sonlandırılır.

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your Name:*

Your Website

Your Comment