Rijit Poliüretan

Rijit Poliüretan

Rijit (sert) Poliüretan ısı izolasyon, panel dolgu, buz dolabı, soğuk hava depo imalatlarında sıklıkla kullanılan içerisinde milyonlarca hava hücreleri bulunan muazzam bir ısı yalıtım köpüğüdür. Dünya’da kısa adı “Pur” olarak bilinmektedir.

Rijit Poliüretan, ister sprey püskürtme yöntemi ile isterse dökme yöntemi ile olsun üretimi olan bir bir maddedir.  Rijit poliüretan istenilen sertlikler de üretimi olabilen bir yapıda olup dekoratif tahta taklidi ürünlerde oluşturulabilmektedir.

Daha çok poliüretan köpük olarak bilinen Rijit Poliüretan hammaddesini üreten firmalar tarafından adlandırılmaktadır. Halk arasında ısı izolasyon amacıyla kullanılan poliüretan köpük olarak bilinmektedir.

Sert poliüretan köpük ilk olarak buzdolabı imalatında kullanılmaya başlamış, bu günlerde inşaat, yapı, endüstriyel alanların ısı izolasyonu amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sprey Poliüretan Sistemler

İnşaatlarda çatı izolasyonlarında Sprey Poliüretan Köpük olarak bilinmekte olan Sert Poliüretan Köpük püskürtme yöntemi ile uygulandığı için istenilen kalınlıklarda uygulama imkanı sunan son yılların vaz geçilmez ısı yalıtım köpüğü olmuştur.

Rijit Poliüretan diğer poliüretan maddeler gibi iki bileşenden üretilmektedir. Bunlardan bir tanesi polyol diğer ise izosiyanat. Bu iki madde karışı yapıldıktan sonra hızlı şekilde sertleşebilir veya köpük olabilir. Polyol maddesini içerisine şişirici ajanlar ve katalizörler girilmesi durumunda sertleşmesi ve köpürmesi hızlandırılabilir.

Panel Sistemler

Sert Poliüretan köpükler soğuk hava depolarının panelleri, çatıların panellerinde iki panel arasına dökme yöntemi ile sıkıştırılarak istenilen kalınlıklarda üretilmektedir.

Panel ısı yalıtım panelleri diğer çatı sistemlerine göre hazır ısı yalıtım paneli olarak kullanılma imkanı sunarken daha hızlı kurulum imkanı sunarken uzun yıllar kalıcılık sağlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top