Teras Su Yalıtımı

Konut ve yapılarda kullanıma açık olarak yapılmış olan Teras çatılarda su yalıtımı, konfor ve yapımızın korunması açısından son derece önemsenmesi gereken alanlardır.

Teraslarda iyi bir yalıtım yapılmaması durumunda su izolasyon problemleri genel yaşanmaktadır. Bu nedenle teas su yalıtımı inşa aşamasında doğru tercih edilmesi gereken alanlardır.  Terasların su yalıtımlarını havuzlar gibi düşünmek ve buna göre önlemler alınmasını tavsiye ederiz. Teras, açık alanlarda suya en çok maruz kalan bölgenin başında gelir. Su yalıtımı uygulaması terasın beton tabya üzerine yapılması doğru bir tercih olmaktadır. Bitmiş teraslarda iyi bir su yalıtımı yapılmaması durumunda genel olarak müşteriler seramik ve kalebodur benzeri kaplamaların üzerine su yalıtımı yapılmasını istemektedir. Bizler mecbur kalmadıkça son kaplama olarak teraslarda su yalıtımı yapılmasını tavsiye etmemekteyiz.

Terasların su izolasyonu, bir bütün olarak düşünmek gerekmektedir. Şu şekilde, teras beton zemini olmak üzere duvar perapetlerin ortalama yarım metre üzerine su yalıtımı yapılması gerekmektedir. Hatta mümkünse perapet duvarların tamamı ve üzerine yapılması doğru bir tercih olur.

Uygulama

Teras su yalıtımı yapılacak alanlar, yukarıda bahsettiğimiz gibi öncelik olarak beton tabya üzerine yapılmalı ve uygun koşullarda yapılması gerekmektedir.  Uygun koşullardan kastımız; ilk olarak hava koşullarının uygun mevsim şartlarında olması, ardından beton veya yüzeylerin hazır olmasını sağlamaktır. 

Teras su yalıtımı uygulamasına başlamadan önce seçilecek ürünler belirlenir. Ürünlerin uygulama teknik şartnameleri ve teknik dökümanları incelenerek gerekli prosedürler sağlanır. 

Uygulama yapılacak alanların tozdan kirden arındırılması önemlidir. Ayrıca zeminlerin girinti, çıkıntılarının zemin silim makineleri yardımı ile düzeltilmesi şarttır. Böylelikle zemine sürülecek veya uygulanacak su yalıtım kaplaması daha homojen bir kaplama yapılacak ve hataların minimuma inmesini sağlayacaktır.

Bizim teras su yalıtımı için tavsiyemiz bu şartların sağlanmasıyla birlikte likit poliüretan, sprey polyurea ve bitüm benzeri kimyasal polimer maddelerin uygulanmasından yanayız. 

Uygulama Önerileri

  1. Poliüretan su yalıtımı: poliüretanlar son zamanların ileri teknoloji özelliiklere sahip kaplama ürünleridir. Poliüretan ürünler, likit olarak kullanılır, son derece dayanımlı özelliklere sahip bu ürünler 1K poliüretan ve 2K poliüretan olmak üzere iki çeşidi yayın olarak kullanılır. Poliüretan sıvı olması nedeniyle teras ve su yalıtım uygulamalarında beton veya şap üzerine dökme olarak uygulanıp taraklı mala ile yüzeye yayılır. Poliüretan esnek ve  ek yersiz bir kaplama oluşturarak çatlak ve yüzeylerin tamamıyla yalıtılmasını sağlar. Poliüretan uygulandıktan sonra üzeri şap veya kaplama ile örtülmemesi durumunda uv dayanımlı boya uygulanması gerekmektedir.
  2. Polyurea su yalıtımı: polyurea su yalıtım kaplamları iki kompenatlı son derece gelişmiş teknolojiye sahip su yalıtım ve zemin kaplama malzemesidir. Polyurea mükemmel yüzey kaplama özelliği sayesinde ek yersiz ve esnek yapıdadır. Polyurea ayrıca diğer su yalıtım kaplamalarına oranla daha dirençli ve kimyasala karşı dayanımlıdır.  Polyurea kaplama sonrası yüzeyin Uv dayanımlı boya veya seramik benzeri üzeri kaplanmalıdır.
  3. Bitüm su yalıtımı:  bitüm malzemeler genel olarak petrol kimyavi maddelerden oluşmuş kauçuk yapılı esnek su yalıtım malzemesidir. Dezavantajı, güneşe karşı ve kimyasallara karşı dirençli değildir. Bu nedenle uygulama sonrası yüzeyi mutlaka kapatılmalıdır.
  4. Polimer akrilik su yalıtımı:  polimer katkılı su izolasyon ürünleri son yıllarda ekonomik olması nedeniyle tercihi artan ürünler arasında yer almaktadır.  Polimer katkılı su yalıtım malzemeleri sıvı su katkılı ürünler olup fırça veya rulo benzeri el aletleri ile uygulanır. Polimer katkılı su yalıtım ürünlerinin yüzeyleri mutlaka kapatılmalıdır.

Ürünler

Teras su yalıtımı uygulamaları,uygulama detayları ve maliyetler üzerinden ürünler seçilmesi gerekmektedir.

Scroll to Top