Teras Su Yalıtımı

Teras Su Yalıtımı

Konutlarda kullanıma açık olarak yapılmış olan Teras çatılarda su yalıtımı, konfor ve yapımızın korunması açısından son derece önemsenmesi gereken alanlardır.

Teraslarda su izolasyon problemleri genel olarak seramik, beton ve benzeri kaplama malzemeleri ile çözümler üretildiği düşünülmektedir ancak bu tamamen yanlış bir yöntemdir. Teras su yalıtımı toz grubu ve seramik benzeri kaplamalar ile çözülmesi mümkün olmayan tercihlerdir.

Çözümü Nedir?

Teras su yalıtımı bahsettiğimiz bu tip tercihler yerine su yalıtımı kaplaması harici olarak özel poliüretan, polyurea ve bitüm benzeri kimyasal polimer maddelerden üretilmiş likit ve püskürtme olarak ek yersiz kaplama ürünler kullanılması daha doğru olacaktır.

Yöntemler

  1. Poliüretan su yalıtımı, likit olarak kullanılan yapılarda son zamanlarda ve endüstriyel alanların zeminlerinde ek yersiz kaplama olarak ta tercih edilen ürün çeşididir. Poliüretan su yalıtımı, uygulaması beton veya şap üzerine dökme olarak uygulanıp taraklı mala ile yüzeye yayılır bu şekilde poliüretan ek yersiz bir kaplama oluşturarak çatlak ve yüzeylerin tamamıyla yalıtılmasını sağlar. Poliüretan uygulandıktan sonra üzeri uv dayanımlı boya veya yüzeyi seramik ve benzeri kaplama malzemeleri ile örtülmelidir.
  2. Polyurea su yalıtımı, polyurea su yalıtım kaplamları iki kompenatlı son derece gelişmiş teknolojiye sahip en ileri su yalıtım ve zemin kaplama malzemesidir. Polyurea mükemmel yüzey kaplama özelliği sayesinde ek yersiz ve esnek yapıdadır. Polyurea ayrıca diğer su yalıtım kaplamalarına oranla daha dirençli ve kimyasala karşı dayanımlı tercih edilecek en kaliteli yöntemdir. Polyurea kaplama sonrası yüzeyin Uv dayanımlı boya veya seramik benzeri üzeri kaplanmalıdır.
  3. Bitüm su yalıtımı, bitüm malzemeler genel olarak petrol kimyavi maddelerden oluşmuş kavcuk yapılı esnek su yalıtım malzemesidir. Dezavantajı, güneşe karşı ve kimyasallara karşı dirençli değildir. Bu nedenle uygulama sonrası yüzeyi mutlaka kapatılmalıdır.
  4. Polimer su yalıtımı, polimer katkılı su izolasyon sıvıları son yılların ucuz olması nedeniyle tercihi artan ürünler arasında yer almaktadır.  Polimer katkılı su yalıtım malzemeleri sıvı su katkılı ürünler olup fıra veya rulo benzeri el aletleri ile uygulanmalıdır. Polimer su yalıtım ürünlerinin yüzeyleri mutlaka kapatılmalıdır.