Su Yalıtımı Nedir

[builder_content post_id=”909″]

Su Yalıtımı Nedir

Su İzolasyonu, daha çok su ve yağmur gibi etkilerden korunmak için yaşam alanlarımızın korozyona karşı korunması ve yaşamımızda kullandığımız bir çok ürünün korunması amacıyla yüzeylerinin kaplanarak korunmasını sağlayan yöntemdir.

Su Yalıtımı bir çok şekillerde yapılabilmektedir, Su izolasyonu beton ve yapısal ürünlerin yüzeylerinin sudan ve rutubetten korunması amacıyla yapılmaktadır.

Su Yalıtımı Yöntemleri

Su izolasyonu yapabilmenin bir çok yöntemi vardır, bunların başında bitüm membranlar gelmektedir. Membranlar bir çok çeşide ayrılmaktadır, başta bitüm olanlar ve sürme yöntemle yapılanlar olduğunu söyleyebiliriz.  Diğer yöntemler ise püskürtme ve sürme yöntemler olduğunu görmekteyiz.

Püskürtme yöntemler poliüretan bazlı ve polimer polyurea yeni nesil ürünlerle yapılmakla beraber günümüzün en ileri teknolojileri kullanılarak bu ürünler yapılabilmektedir. Püskürtme sprey polyurea ürünler mükemmel esneklikte olurken ekyersiz ve daha kalıcı olmaktadır.

Sürme su izolasyonu yöntemleri ise poliüretan, akrilik bazlı ve lateks ürünler olmaktadır. Bu ürünler sıvı olması nedeniyle sürülerek uygulanan ve katlar arasında uygulanarak istenilen kaplama oluşturulurken hava ile kürlenip kurumaktadır. Poliüretan ürünler daha dayanıklı olurken akrilik bazlı ürünler daha zayıf ve ekonomik olmaktadır. Nerelerde Su İzolasyonu Yapılır Teras Zeminlerinde Yapılır Teras zeminleri su izolasyonu en önemli alanlar arasında yer almaktadır. Yaşam alanlarının ilk su izolasyonu ihtiyacı olan bölgedir. Temel Su İzolasyonların da Yapılır Temel su yalıtımı binaların zemin bölgeleri olması nedeniyle yer altı sularının beton içerisine nüfus etmesinin engellemek için yapılmaktadır. Perde Duvarlarda Yapılır Binaların zeminleri kadar toprak altında kalan yapıların etrafının duvarlarının su yalıtımının önemi büyüktür. Perde duvarların su izolasyonun yapılması durumunda bodrum katları nemden ve korozyondan kurtulmuş olurlar. Banyo ve Islak Zeminlerde Yapılır Yaşadığımız alanlar arasında en çok kullanım alanlarına sahip ve su ile temas eden bölgelerdir. Bu nedenle banyo ve benzeri ıslak zeminlerin zemin su yalıtımı yapılması gerekmektedir.[/builder_content]

Scroll to Top