Yalıtım Nedir

Yalıtım Nedir

Yalıtım ısı, su, ses ve elektrik akımlarının veya yangının olumsuz etkilerinin geçişlerini engellemek amacıyla kauçuk ve benzeri elastomerik yapıda olan poliüretan, polietilen, polimerlerden geliştirilmiş kaplama yapılarak izolasyonların sağlanması amacıyla kullanılmaktadır.

Yalıtım Çeşitleri Nelerdir?

Yalıtım, bir çok sektörde kullanılabilmektedir. Diğer adıyla izolasyon ısı, su, ses ve elektrik akımlarının veya yangınların etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Isı İzolasyonu, genel olarak atmosferik etkilerin azaltılması amacıyla  ısı transferini korumak amacıyla konutlarda, endüstriyel alanlarda, yaşam alanları olan tüm barınaklarda enerji verimliliğini arttırmak amacıyla tercih edilmektedir.

Su İzolasyonu, daha çok su ve yağmur gibi etkilerden korunmak için yaşam alanlarımızın korozyona karşı korunması ve yaşamımızda kullandığımız bir çok ürünün korunması amacıyla yüzeylerinin kaplanarak korunmasını sağlayan yöntemdir.

Ses İzolasyonu, Ses kirliliği son zamanlarda yaşamımızı son derece olumsuz etkileyen sorunların başında gelmektedir. Ses ve gürültü kirliliğinin engellenmesini sağlayan yumuşak ve hava hücreli köpüklerin kullanılmasıyla ses kesici bariyerler oluşturulmasına Ses yalıtımı denir?

Elektrik İzolasyonu, üretimlerin ve yaşamımızın temeli olan elektrik, iletken bir enerji olması nedeniyle hayatımızı kolaylaştırdığı kadar zararlıda olmaktadır. Elektrik akımlarının taşınması esnasında korunmak amacıyla kullanılan materyallerin dış ve temaslarını engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Yangın İzolasyonu, Yangın da diğer izolasyon yapılması gereken yöntemler kadar önemli ve hayatımızda son derece zararlı olabilmektedir.  Yangın yalıtımı günümüzde yeni yönetmeliklerle yapılarda kullanılan bir çok ürünün yangına karşı dayanımı arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu ürünler daha çok doğal yapılı inorganik bileşiklerden oluşmaktadır.

 

Scroll to Top