Tek Bileşenli Su Yalıtımı

Tek bileşenli su yalıtımı, her tür su sızıntısına karşı uygulanabilen bir su izolasyon harcıdır. Binaların iç ve dış kısımlarında uygulanan bu su yalıtımı, temel ve bodrum duvarları, teraslar, banyolar, tuvaletler ve mutfaklar gibi ıslak zeminlerin yanı sıra istinat duvarlarında zeminde oluşabilecek neme, sızan sulara, su basıncına karşı uygulanmaktadır. Tek bileşenli su yalıtımının sulama kanalları ile beton boru ek yerlerindeki su kaçaklarını önleme özelliği vardır. Uygulama yapılırken yüzeyin kir, yağ ve boya gibi maddelerden tamamen temizlenmesi gereklidir. Yüzeyde bulunan çukur ve deliklerin uygulamadan en az 24 saat önce tamir edilmelidir. Uygulama yapılırken ortam ısısının 5 ila 35 derece olmasına özen gösterilmelidir. Donmuş, erime durumunda olan ya da 24 içinde don riski bulunan yüzeylerde uygulamanın yapılmaması gereklidir. Ayrıca doğrudan güneş ışığının ya da güçlü rüzgarın olduğu durumlarda uygulama yapılmamalıdır.

Uygulama

Tek bileşenli su yalıtımı uygulamasının tam olarak dayanıklı olabilmesi için 3 günlük bir sürenin geçmesi gereklidir. Uygulamanın su geçirimsiz bir duruma gelmesi için geçmesi gereken süre ise 7 gündür. Uygulama, her bir kata fırça ile yapılacaksa tek bileşenli su yalıtım malzemesine 8 litre, mala ile uygulama yapılacaksa 5 ya da 6 litre su yalıtım harcının eklenmesi gereklidir. Düşük devire sahip bir karıştırıcı ile malzeme karıştırılmalıdır. Uygulama öncesinde zeminin ıslatılması gereklidir. Karışımın 2 dakikalık dinlenme süresinden sonra uygulama yapılmadan hemen önce yeniden karıştırılması gereklidir. Fırça ya da mala ile işlem yapılacaksa tüm yüzeye 3 kat olarak uygulanması tavsiye edilmektedir. Her bir kat için uygulama, bir öncekine göre dik bir şekilde yapılmalıdır. Her katta en az 4 saatlik bir bekleme süresi olmalıdır.

İşlem yaparken hazırlanan harcın içine kireç, alçı ya da çimento gibi herhangi bir malzeme konulmamalıdır. Harcın kullanım süresi geçmişse su ya da kuru harç ile birlikte karıştırılarak yeniden kullanılmamalıdır. Uzun süreli güneşe maruz kalmış ya da donmuş olan yüzeylere uygulama yapmaktan kaçınmalıdır. Firmamız, tek bileşenli su yalıtımı yaparken titiz bir çalışma gerçekleştirmektedir. Uygulama yapan personel bu konuda donanımlı ve eğitimlidir. Bu nedenle işlem sırasında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Scroll to Top