Gelişmiş Teknoloji Isı Yalıtım Sistemleri

Sprey Poliüretan Köpük

Poliüretan köpük, üretilmeye başladığı yıllardan beri farklılığını koruyan son derece kaliteli ısı yalıtım sistemidir.

Sprey Poliüretan Köpük
Ters Tavan Isı Yalıtım Uygulama

Sprey Poliüretan Köpük

Sprey Poliüretan, bir çok alanda kullanılan çok çeşitli üretimleri olan esnek sünger, sprey köpük, sert plastik ve polimer çeşitleriyle endüstriyel üretimin önemli halkasıdır. Poliüretan esnek ve sert türde olan dayanıklı elostomer ve yüksek performanslı sert plastiklerin üretiminde kullanılır.

Poliüretan diizosiyanatın, diol ile reaksiyonuyla elde edilen ısı izolasyonunda kullanılan poliüretanlara genellikle polieter polioller kullanılır. Esnek köpüklerde şişirme ajanı olarak su, rijit köpüklerde ise şişirme ajanı olarak suyun yanında ısı yalıtımı sağlayan gazlar da kullanılır.

Firmamızın üretimini yaptığı Poliüretan ise, Rijit Köpük türünde üretilmektedir. Rijit köpükler sprey olarak ve dökme yöntemi ile olmak üzere ikiye ayrılır.

 

Uygulama

Sprey Poliüretan Köpük, iki bileşenin 1-1 oranlıyıcı makinelerin yardımı ile ısıtılarak püskürtülür ve yerinde şişmesi sonucu elde edilerek izolasyon amacıyla kullanılır. Sprey Poliüretan Köpük, üretiminden kaynaklı özelliği sayesinde kapalı hücre yapısı içerisinde barındırdığı hava hücreleri sayesinde ısı izolasyonunu en üst seviyede sağlar. Poliüretan köpük, püskürtme makineleri sayesinde yerinde imalatı olan tek ısı yalıtım köpüğü özelliğini taşır. Poliüretan köpük makineleri şantiye sahasına gelerek yaklaşık 90 metre ısıtmalı hortumları sayesinde çatıların ulaşılmayan noktalarına kadar imalat imkanı sunmaktadır.

Kullanım Alanları

  • Çatıların ısı yalıtımı amacıyla kullanılabilir
  • Soğuk odaların ısı yalıtımı için kullanılır
  • Bina dış duvarlarında kullanılır
  • Bina temel ve perdelerinde kullanılır
  • Gemi ve benzeri taşıma aralarında kullanılır
  • Hayvan barınak ve üretim çiftliklerinde kullanılır
  • Teras ve yapıların üst açık alanlarında kullanılabilir
  • Oda zeminlerinde kullanılabilir
  • Oda duvarların ses yalıtımı amacıyla kullanılabilir
  • Su deposu ve benzeri ürünlerin dış kaplamasında kullanılır

Avantajları Nelerdir?

Sprey olarak püskürtülen poliüretan yerinde şişmesi sonucu ek yersiz ve tüm yüzeylerin doldurulması sonucu mükemmel derecede ısı izolasyonu sağlar. Poliüretan köpük ayrıca püskürtüldüğü tüm yüzeylere son derece iyi yapışarak kalıcı bir kaplama haline gelir. 

Poliüretan Köpük tüm boşlukları doldurur, diğer ısı izolasyonlarına oranla daha avantajlıdır. Poliüretan köpükler istenilen yoğunlukta üretilmesi sonucunda en düşük ısı iletim kat sayısına sahiptir. Bu nedenle rakipsiz ısı yalıtım kaplamasıdır.

Polyurea Uygulama Aşamaları
Zemin Hazırlığı
Hazırlık

Polyurea uygulama öncesi zemin ve yüzey hazırlığı işçilik ve zaman açısından daha önemli bir adımdır. Zemin ve yüzey hazırlığı mükemmel olmamaması durumunda iyi bir polyurea uygulaması yapılamaz.

Zemin Hazırlık
Astar

Yüzey hazırlığı tamamlanması sonrası en önemli ikinci aşama polyurea kaplanacak yüzeylerin teknik şartnamelere uygun şekilde astar uygulaması yapılmasıdır.

Kaplama

Zemin hazırlığı ve standartlara uygun astar yapılması durumunda son olarak gerekli ekipmanların sağlanması ile birlikte polyurea kaplama püskürtülerek imalatı yapılır.

Sprey Poliüretan Köpük

Sprey Poliüretan Köpük, bir çok alanda kullanımı olan çeşitli üretimleri olan esnek sünger, sprey köpük, sert plastik polimer çeşididir.

Esnek ve esnemeyen türde olan poliüretanlar dayanıklı elostomer ve yüksek performanslı sert plastiklerin üretiminde kullanılır.

Poliüretan diizosiyanatın, diol ile reaksiyonuyla elde edilen ısı izolasyonunda kullanılan poliüretanlara genellikle polieter polioller kullanılır. Esnek köpüklerde şişirme ajanı olarak su, rijit köpüklerde ise şişirme ajanı olarak suyun yanında ısı yalıtımı sağlayan gazlar da kullanılır.

Firmamızın üretimini yaptığı Poliüretan ise, Rijit Köpük türünde üretilmektedir. Rijit köpükler sprey olarak ve dökme yöntemi ile olmak üzere ikiye ayrılır.

Poliüretan Uygulama Şekli

Poliüretan Köpük elde edebilmek için  adında anlaşılacağı üzere Püskürtme yöntemi ile elde edilen bir üründür. Bunun için özel olarak üretilen hidrolik makine, pinomatik makine gibi basınç oluşturacak oranlıyıcı makinelerin olması gerekmektedir, bu makineler Poliüretan Köpük’ün iki kompenat olması nedeniyle bu makinelerin 1-1 oranlıyıcı olması gerekmektedir.

Böylelikle poliüretan köpük oranlıyıcı makinelerin yardımı ile ısıtılarak püskürtme elde edilir. Püskürtülen iki kompenat, polyol ve izosiyanatın birleşimi sonucu edilerek izolasyon amacıyla kullanılır.

Sprey Poliüretan Köpük Özellikleri

Sprey Poliüretan Köpük, üretiminden kaynaklı özelliği sayesinde kapalı hücre yapısı içerisinde barındırdığı hava hücreleri sayesinde ısı izolasyonunu en üst seviyede sağlar. Poliüretan Köpük püskürtme sonrası kapalı hücrelerinin diğer ısı yalıtım köpüklerine oranla fazla olması nedeniyle ısı iletim katsayısı ( lam değeri) düşük olmaktadır.

Ayrıca Sprey Poliüretan Köpük, uygulama yerinde yapılması nedeniyle  ek yersiz bir izolasyon örtüsü oluşturur. Hızlı uygulanması sayesinde poliüretan zamanında iş teslimi imkanı sunar. Ayrıca tüm boşlukları doldurarak ısı kaçabilecek en ufak bir nokta bırakmak.

Scroll to Top