Sprey Poliüretan Köpük

By 0
241

Sprey Poliüretan Köpük

Sprey Poliüretan Köpük, bir çok alanda kullanımı olan çeşitli üretimleri olan esnek sünger, sprey köpük, sert plastik polimer çeşididir.

Esnek ve esnemeyen türde olan poliüretanlar dayanıklı elostomer ve yüksek performanslı sert plastiklerin üretiminde kullanılır.

Poliüretan diizosiyanatın, diol ile reaksiyonuyla elde edilen ısı izolasyonunda kullanılan poliüretanlara genellikle polieter polioller kullanılır. Esnek köpüklerde şişirme ajanı olarak su, rijit köpüklerde ise şişirme ajanı olarak suyun yanında ısı yalıtımı sağlayan gazlar da kullanılır.

Firmamızın üretimini yaptığı Poliüretan ise, Rijit Köpük türünde üretilmektedir. Rijit köpükler sprey olarak ve dökme yöntemi ile olmak üzere ikiye ayrılır.

Poliüretan Uygulama Şekli

Poliüretan Köpük elde edebilmek için  adında anlaşılacağı üzere Püskürtme yöntemi ile elde edilen bir üründür. Bunun için özel olarak üretilen hidrolik makine, pinomatik makine gibi basınç oluşturacak oranlıyıcı makinelerin olması gerekmektedir, bu makineler Poliüretan Köpük’ün iki kompenat olması nedeniyle bu makinelerin 1-1 oranlıyıcı olması gerekmektedir.

Böylelikle poliüretan köpük oranlıyıcı makinelerin yardımı ile ısıtılarak püskürtme elde edilir. Püskürtülen iki kompenat, polyol ve izosiyanatın birleşimi sonucu edilerek izolasyon amacıyla kullanılır.

Sprey Poliüretan Köpük Özellikleri

Sprey Poliüretan Köpük, üretiminden kaynaklı özelliği sayesinde kapalı hücre yapısı içerisinde barındırdığı hava hücreleri sayesinde ısı izolasyonunu en üst seviyede sağlar. Poliüretan Köpük püskürtme sonrası kapalı hücrelerinin diğer ısı yalıtım köpüklerine oranla fazla olması nedeniyle ısı iletim katsayısı ( lam değeri) düşük olmaktadır.

Ayrıca Sprey Poliüretan Köpük, uygulama yerinde yapılması nedeniyle  ek yersiz bir izolasyon örtüsü oluşturur. Hızlı uygulanması sayesinde poliüretan zamanında iş teslimi imkanı sunar. Ayrıca tüm boşlukları doldurarak ısı kaçabilecek en ufak bir nokta bırakmak.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your Name:*

Your Website

Your Comment