Epoksi Zemin Kaplama

[builder_content post_id=”1135″]Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi kimyasal bir reçinedir ve termosetler grubundandır. Asit, su ve alkaliye karşı dirençli olan bu zemin kaplama malzemesi, özelliğini zaman geçse de yitirmemektedir.

Epoksi Özellikleri

Epoksi Kaplama, epoksi reçinesi ile kürlenme ajanından oluşmaktadır. Kaplama reçinesinde bulunan tekil moloküller kürlenme ajanıyla birleşmekte ve uzun zincirleme molekül bağlarının oluşmasını sağlamaktadır. Bu birleşim, sertleşmektedir.  Epoksiler, belli süre sonra likit halden katı hale dönüşmektedir ve genellikle 24 saat içinde üzerine basılacak kadar kurumaya başlamaktadır. Yaklaşık olarak 7 gün içinde tam sertliğe ulaşmaktadır. Epoksi kaplama, yapı sektörünün önemli uygulamalarından biridir. Kara ve deniz yapılarının tamamında kullanılan bu kaplama türü, her tür doğa koşullarına karşı dayanıklıdır. Yapıdaki inşaat malzemelerini birbirine tutturmak için de yine epoksi malzemelerin bulunduğu bilinmelidir.

Kullanımı

Havuzlar, çamaşırhaneler, hastaneler, laboratuvarlar gibi yerlerde de uygulanan epoksi zemin kaplama, kimyasallara karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı zeminlerin meydana getirilmesini sağlayan bu kaplama türü, dekoratif bir görüntü için de tercih edilmektedir. Çünkü epoksinin geniş bir renk yelpazesi vardır. Kolay temizlenebilir özelliğine sahip olan epoksi zemin kaplamalar hijyenik bir ortamın oluşturulmasını da sağlamaktadır. Agrega ilave edilmesi ile kaymaz zeminlerin elde edilmesini de sağlayan epoksi kaplama, yağ ve kimyasallara karşı da dirençlidir. Kullanıldığı yerlerde estetik bir görüntü elde edilmesini sağlayan bu kaplama türü solvent içermemektedir. Dolayısıyla insan sağlığına karşı olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Avantajı

Epoksi, genellikle beton zeminlerin korunması, kolay onarılması, dekoratif bir görünüm kazandırılması amacıyla kullanılmaktadır. Üstün özelliklerinden dolayı da geniş bir alanda uygulama alanı bulan epoksi zemin kaplama, sağlam bir yapıya sahiptir. Dekoratif, sağlıklı, kimyasal ve fiziksel dayanımları son derece fazla, uygulama esnasında ve sonraki dönemlerde insan sağlığına zararlı olmayan etkisi nedeniyle her geçen gün daha da artan bir taleple karşılaşan epoksi zemin kaplamalar, firmamız tarafından uygun statik hesaplamalar yapılarak uzman teknisyenler tarafından uygulanmaktadır. Gelişmiş teknik altyapıya sahip olan firmamızın gerçekleştirdiği kaplama uygulamalarında öncelikli olarak müşteri memnuniyeti gözetilmektedir. Firmamız, en kaliteli kaplama maddeleri ile hizmet vermektedir ve kullandığı tüm kaplama malzemeleri Avrupa Birliği standartlarına uygundur.

Epoksi Teknik Özellikleri[/builder_content]

Scroll to Top