Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme

Bina güçlendirme işlemleri, son deprem yönetmeliğine göre inşa edilmeyen binaların depreme dayanıklı hale getirilmesidir. Mevcut binaların zamana ya da meydana gelen deprem hareketlerine bağlı olarak zayıflaması, ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Ayrıca nemden dolayı kolon ve kirişlerde bulunan demirlerde meydana gelen korozyon da binaların taşıyıcı sistemlerine zarar vermekte, bu durumdaki binalar çürük olarak nitelendirilmektedir. Güçlendirme, binalara yeniden hayat veren bir uygulamadır. Ancak binaların güçlendirilmesinden önce gerekli analizler yapılmalı, zemin ve malzeme özellikleri uzmanlar tarafından gözden geçirilmelidir. Bunlar yapılmadan güçlendirme işlemleri yapılmamalıdır. Aksi takdirde binanın güçlendirilmesi değil risklerin artırılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde yapılan güçlendirme çalışmalarında kötü sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Bina güçlendirme işlemi projesiz yapıldıysa, binaya projede belirtilmeyen bazı ilaveler yapılmışsa, binada projede olmayan eksiltmeler varsa, örneğin bazı kolonlar gereksiz denilerek yıkılmışsa, kirişlerde ve perdelerde delikler açılmışsa, bina inşa edilirken zemin etüdü yapılmamışsa, inşaat sırasında kullanılan yalıtım ve malzemeleri uygun değilse, örneğin kalitesiz beton kullanılmışsa, çimento kalitesiz kullanıldıysa, bina, uygun olmayan donatılarla inşa edildiyse, böyle yapılar her zaman risklidir. Binaların zamana bağlı olarak hasar görmesi de söz konusudur ve bu hasarların en belirgini korozyondur. Korozyon, neme bağlı olarak demirlerin özelliklerini kaybetmesidir ve bu durumda mevcut demirlerin binayı taşıması mümkün değildir. Binanın önceki depremlerden zarar görmesi durumunda da mutlaka müdahale edilmesi gereklidir. Aksi takdirde belli bir zaman sonra binanın kendi kendine yıkılma riski ortaya çıkmaktadır.

Bina güçlendirmesinin sayısız avantajı vardır. Ayrıca deprem yönetmeliğinin değişmesi nedeniyle de binalarda güçlendirme yapılmalı, yeni yönetmeliklere uygun hale getirilmelidir. Güçlendirme işlemleri, binaların özelliklerine göre farklı olmaktadır. Bir bina için yapılan güçlendirme çalışması, başka bir bina için uygun olmayabilmektedir. Bu nedenle binalar detaylı bir şekilde incelenmeli ve sonrasında güçlendirme yöntemine karar verilmelidir. Güçlendirme işlemleri iki farklı şekilde yapılmalıdır. Bunlar, eleman güçlendirilmesi ve sistem iyileştirilmesidir. Ayrıca farklı çözümler de sunulmaktadır. Bilinçsiz güçlendirmenin yarar yerine zarar getirebileceği unutulmamalıdır. Firmamız, uzman kadrosuyla bina güçlendirme işlemlerini kusursuz bir şekilde yerine getirmektedir. Ayrıca her tür binanın güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Su Yalıtımı

Su Yalıtımı

Su Yalıtımı sıkça sorduğumuz ve tam olarak hakkında pek bilgi sahibi olunmadığı yaşam alanlarının en büyük sorunlarının başında gelmektedir.

Su, binaların ve barınakların ömürlerini etkileyen ve korozyona uğramasına sebebiyet veren en önemli maddedir. Su hayatımızı var eden, yeryüzünün beşte dördünü kaplayan yaşamın var olmasını ve yok olmasına neden olan en güzel varlıkta diyebiliriz.

Su yalıtımı olmayan binalara sızan sular; yapıların gövde ve taşıyıcı kısımlarındaki donatıları korozyona uğratarak yük taşıma kapasitesinin düşmesine neden olurken binaların taşıyıcı özelliğinin kaybolmasına neden olmaktadır.

Su yalıtımı olmayan binalarda insan sağlığına zararlı küf, mantar, çiçeklenme, kararma ve diğer organik maddelerin oluşmasına yol açarak; binayı ve insan sağlığını tehdit etmektedir.

Doğal hayatın var olmasını sağlayan atmosferimizden kaynaklı olarak dönüşümlü olarak oluşan yağmur, kar, çiğ, yer altı suları, bina içi kullanma suları (mutfak, banyo, tuvalet gibi ıslak hacimlerdeki su kaçakları), binanın inşa edildiği aşamada zemin ve temellerde yer altı sularının da ciddi olarak binalara zarar verdiği bilinmektedir.

Binalarda Su Yalıtımı Kullanılması Gereken Alanlar

Binalarda su yalıtımı yapılması gereken en önemli alanların başında teras su yalıtımı, temel perde yalıtımı, duvar yalıtımı, çatı yalıtımı, ıslak hacimlerin yalıtımı ve benzeri su ile temas eden alanların önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Su Yalıtımı Faydaları

Binaların ömrünü korur, İnsan yaşamının konforunu arttırır, Ekonomimize katkı sunar. Su yalıtımının önemini elbette anlatmakla bitmeyecek bir makale yazabiliriz, ancak hayatımızın önemi şehirleşen alanlarda sosyal anlamda önemli olurken yaşadığımız alanların korunması da bir o kadar önemlidir, çünkü yaşamımızın sürdürülebilirliği açısından ve gelecek kuşaklara temiz bir gelecek bırakmamız bakımından daha da önemlidir.

Su yalıtımı binalarımızın ömrünü arttırdığı gibi yaşadığımız yapılarında sigortası konumunda olduğunu görebiliriz. Yapıların sadece hava ve su ile korozyona uğradığını bildiğimize göre su yalıtımı bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

 

Puryap

Kısa adıyla “PURYAP” Yapı kimyasalları, Püskürme makineleri üretim ve servis bakımın hizmetleri ile sektöre yeni adım atmış bir şirket olması ve genç kadroları ile yenilikçi yüzü sayesinde önü açık bir şirket olduğunu söyleyebiliriz.

Bizlerde şirketimizin ürün çözümleri ve makine hizmetlerini Puryap Yapı Kimyasalları ve Makine Sanayi LTD,ŞTİ şirketinden almaktan memnuniyet duymaktayız.

Puryap, daha çok sprey poliüretan köpük ve polyurea hammaddelerinde çözüm sunarken ayrıca Polyurea makineleri ve airless makineleri satışları yapmanın yanında yedek parça sağlayıcılığı yapmaktadır.

Rijit Poliüretan

Rijit Poliüretan

Rijit (sert) Poliüretan ısı izolasyon, panel dolgu, buz dolabı, soğuk hava depo imalatlarında sıklıkla kullanılan içerisinde milyonlarca hava hücreleri bulunan muazzam bir ısı yalıtım köpüğüdür. Dünya’da kısa adı “Pur” olarak bilinmektedir.

Rijit Poliüretan, ister sprey püskürtme yöntemi ile isterse dökme yöntemi ile olsun üretimi olan bir bir maddedir.  Rijit poliüretan istenilen sertlikler de üretimi olabilen bir yapıda olup dekoratif tahta taklidi ürünlerde oluşturulabilmektedir.

Daha çok poliüretan köpük olarak bilinen Rijit Poliüretan hammaddesini üreten firmalar tarafından adlandırılmaktadır. Halk arasında ısı izolasyon amacıyla kullanılan poliüretan köpük olarak bilinmektedir.

Sert poliüretan köpük ilk olarak buzdolabı imalatında kullanılmaya başlamış, bu günlerde inşaat, yapı, endüstriyel alanların ısı izolasyonu amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sprey Poliüretan Sistemler

İnşaatlarda çatı izolasyonlarında Sprey Poliüretan Köpük olarak bilinmekte olan Sert Poliüretan Köpük püskürtme yöntemi ile uygulandığı için istenilen kalınlıklarda uygulama imkanı sunan son yılların vaz geçilmez ısı yalıtım köpüğü olmuştur.

Rijit Poliüretan diğer poliüretan maddeler gibi iki bileşenden üretilmektedir. Bunlardan bir tanesi polyol diğer ise izosiyanat. Bu iki madde karışı yapıldıktan sonra hızlı şekilde sertleşebilir veya köpük olabilir. Polyol maddesini içerisine şişirici ajanlar ve katalizörler girilmesi durumunda sertleşmesi ve köpürmesi hızlandırılabilir.

Panel Sistemler

Sert Poliüretan köpükler soğuk hava depolarının panelleri, çatıların panellerinde iki panel arasına dökme yöntemi ile sıkıştırılarak istenilen kalınlıklarda üretilmektedir.

Panel ısı yalıtım panelleri diğer çatı sistemlerine göre hazır ısı yalıtım paneli olarak kullanılma imkanı sunarken daha hızlı kurulum imkanı sunarken uzun yıllar kalıcılık sağlamaktadır.

 

Polyurea Hakkında

Polyurea Hakkında

Polyurea konusunda bir çok makale ve firmadan bilgi almış olabilirsiniz. Polyurea ürün olarak termoset plastikler arasına girmiş yeni bir ürüdür. Polyurea diğer plastikler gibi katı granül hammaddelerden değil sıvı olarak iki bileşenli polimer ve polyollerden oluşturulmaktadır.

Polyurea gün geçtikçe üretim ve formülleri artmakta ve bir çok çeşitte çözümler üretmeye başlamıştır. Ülkemiz ve dünya da üretimi ve ticari hacmi yüksek rakamlara ulaştığı ekonomik kuruluşlar tarafından açıklanmaktadır. Polyurea’nın yalıtım ve endüstri kaplamalarına sağladığı katma değerler ve iş gücü oluşturması bakımından son derece önemsenecek ekonomik seviyelere ulaşmıştır.

Polyurea’nın bundan böyle bilinmeme olasılığı kalmamıştır, polyurea su sızdırmazlık ürünler ve yüzey kaplamlarında tercih edildiğini düşünürsen önümüzdeki dönemlerde ne tür alanlarda kullanılacağı hayal etmek mümkün değil.

Ülkemizde yapı kimyasalları firmaları, son yıllarda tahmin edilemeyecek oranda polyurea ürünleri satış ve pazarlamaları yapmaya başlamıştır. Polyurea 90’lı yılların sonunda girmeye başlamıştır, bu ürün son yılların en çok konuşulan ürünü haline gelmiştir.

Polyurea’nın mükemmel fiziksel dayanımı belgesel kanallarına dahi konu olmuş ve televizyon ekranlarında “Mucizevi Buluş” olarak tanıtılmıştır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve uygulamalar konusunda haberdar olmak istiyorsanız Polyurea Kaplama web sitesinden bilgi almanızı öneririz.

Epoksi Boya

Epoksi Boya

Epoksi Reçine ilk olarak 1939 senesinde Alman bilim adamı I.G.Farben Industrie tarafıdan keşfedilen kalsiyum karbonat katkı bileşimi ile yapıştırma gücü oluşturulup dişçilik ve tıp sektöründe kullanılmıştır.

Epoksi yıllar içerisinde sentetik yapısı güçlendirilerek cam elyafları katkıları ve çeşitli katalizörler sayesinde boya üretiminde ve yapıştırıcı olarak endüstriyel alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Epoksi mükemmel derecede su tutucu özelliği olan kimyasallara karşı direnç gösteren kaplama ve boyalarda kullanılmaktadır.

Epoksi boya olarak reçinelerin inceltilmesi ile elde edilen renk katalizörler inin girilmesi ile istenilen tüm renklerde üretilebilen kullanımı kolay düşük viskoziteli boyadır.

Epoksi Kullanım Alanları 

Epoksi boya kullanım alanları arasında öncelik olarak endüstriyel metallerin boyanması olduğunu görmekteyiz.

Kullandığımız bir çok ürünün dış boyalarında epoksi katkılarının olduğunu bilmekteyiz. Epoksi boya ayrıca zemin kaplamaların boyama yöntemi ile kaplanmasında sağlayan mükemmel bir üründür. Çünkü epoksi sert olması nedeniyle darbe ve çizilmeler de dayanıklı kimyasal dayanımı olması nedeniyle uzun yıllar zeminlerde kaplaması yapılabilmektedir.

Epoksi Boya Özellikleri

Epoksi boyalar hijyenik yapıda insan sağlığına hiç bir zararı yoktur. Uygulama Sonrası katılaşarak set bir yüzey oluşturur bu sayede zeminlerde tozumayı engellerken metallerde paslanmayı ve korozyonu önleyen yapıda olur. Epoksi uygulama sonrası sert bir ürün olur. Kimyasallara karşı mükemmel dayanım gösterir, ek yersiz kaplama oluştururken, çizilmez ve uzun yıllar koruma oluşturur.

 

Bitüm Su Yalıtımı

Bitüm Su Yalıtımı

Bitümen su izolasyonlarında kullanılan ilk kimyasal özelliğe sahip üründür. Bitüm ham petrolden elde edilen doğal çökmesiyle veya rafinerilerde damıtılması yolu ile elde edilen hidrokarbon bileşimli koyu renklerde üretilen petrol türevi katı maddedir.

Bitümen asvalt ve benzeri uygulamalarda uzun yıllardır sıklıkla görmekte olduğumuz hücresel yapısı kapalı olması nedeniyle yüzeyinden su almayı engellemekle birlikte bir çok şekilde üretimini de görmekteyiz.

Bitüm daha çok asvalt üretimlerinde kullanılmakla beraber bitüm pvc membranların üretiminde de kullanılmaktadır. Bitüm iyi bir su yalıtım membranıdır ancak Uv dayanımı düşük olması nedeniyle açık alanlarda uzun süre dayanmamaktadır. Bitüm maddeler kimyasal dayanımı da zayıf olan kimyasallar arasında yer almaktadır.

Bitüm membranlar ve likit bitüm membranlar iki çeşit olarak su yalıtımı uygulamaları yapılmaktadır. Bunların başında bitüm pvc membranlar gelmektedir.

PVC bitüm membranlar ek yerli olan rulo halinde özel olarak fabrikalarda üretim hatlarında üretilen hazır halde kaplaması yapılabilen su yalıtım örtüleridir.

Sürme bitim membranlar ise likit sıvı halde olan hava ile kürlenip kurumaya hazır hale getirilen ürünlerdir. Sürme bitüm membranlar katlar halinde sürülerek uygulaması yapıldığı için ek yersiz su yalıtımı sağlamaktadır.

Bitüm Membran Su Yalıtımları Nerelerde Kullanılır

Terasların su yalıtımında

Temel perde duvarların su yalıtımında

Toprak altı alanların su yalıtımında

Islak zeminlerin su yalıtımında

Çatıların su yalıtımında

Nasıl Uygulanır

Uygulaması en basit olan su yalıtımı ürünü bitüm likit membranlar tek bileşenli ürünler olup içerisinde elyaf benzeri bağlayıcılar ile modifiye edilmiştir. Bu ürünler teraslarda ve benzeri zeminlere uygulamadan önce zeminlerin toz ve kiri alınması gerekmektedir. Ardından ilk katta bitüm selilozik tiner ile inceltilerek rulo veya fırça ile uygulaması yapılır. Ardından metre karede 1 kg tüketilecek oranda katlar halinde sürme yapılarak sonlandırılır.

 

 

Akrilik Zemin Kaplama

Akrilik Zemin Kaplama

Akrilik Zemin Kaplama sistemleri yürüyüş yolları, spor sahaları, tenis kortları ve benzeri alanlarda zeminlerin korunması ve dekoratif görünümü amacıyla tercih edilen kaplama yöntemidir.

Bu sistemin kullanımı oldukça kolay ve maliyeti düşüktür. Akrilik boya uygulaması U.V dayanımı yüksektir, zeminde tozumaya engel olduğu gibi uzun yıllar korunmasını sağlayarak bu tür projelere mimari güzellik katmaktadır.

Akrilik Boya Nasıl Uygulanır

Akrilik boyalar, içerisinde toz katkılar ve akrilik polimerler bulunmaktadır, özel olarak formüle edilmiş olan bu ürünler zeminlerde dayanım ve UV karşı dirençli olması amacıyla geliştirilmiştir.

Akrilik boya, zemin uygulamaları asfalt yüzeylerde direk rulo, airless ve benzeri yardımcı aletlerle uygulanabilir.

Beton zeminlerde ise zemin tozdan ve kirden arındırılıp yüzey düzeltmeleri yapılarak ardından tutunmayı arttırmak amacıyla epoksi ve poliüretan türü geçiş astarları uygulanması gerekmektedir. Astar uygulamaları sonrası yüzeye aynı şekilde rulo, airless boya makineleri veya yardımcı ekipmanlarla uygulaması yapılarak işin tamamlanması sağlanabilir.

Nelerde Kullanılabilir

Akrilik boyalar istenilen renkte üretilebilen bir ürün olup zeminlerde mükemmel dayanımı sayesinde ve UV karşı direnci ile açık alanlarda zeminlerde kullanılmaktadır.

Genel olarak spor sahaları, basketbol spor salonları, tenis kortları, yürüyüş yolları, oyun alanları voleybol sahalarında kullanılmaktadır.

Benzer Ürünler

Akrilik Boya